canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

PEYGAMBERİMİZ sallallahu aleyhi vesellemin DEDESİNİN VEFATI - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

 

PEYGAMBERİMİZ sallallahu aleyhi vesellemin DEDESİNİN VEFATI

 

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Efendimizin başından geçen konu ahvallarına Allah’ın izni ile devam olunuyor. Yaşı sekiz yaşına girince zahirde dedesi Abdulmuttalib’in himayesinde yaşıyor idi. Sekiz yaşında dedesi de hastalandı. Hastalanınca ölüm halı hatı-rına gelip oğullarını yanına çağırttı. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Efendimizin muhafazası için koruması için ayrı ayrı çok mühim vasiyetler yaptı.

Ebu Leheb’e şöyle dedi: Sen zenginsin fakat kalbinde merhamet yok. Çocuk yetim. Yüreği zaten yaralı. Sen onu hoş tutamazsın. Senin kaba muamelenden incinir, üzülür. Onu sana teslim edemem. Daha sonra oğlu Abbas’a dönüp sen bu işe layıksın fakat ailen kalabalık. Ebu Talib söze karıştı.

- “Babacığım benim servetim az, fakat şefkatim var. Kardeşim Abdullah’ın oğluna bakmayı ben cana minnet bilirim.” dedi. Bunun üzerine Ebu Talib’i ileri çağırıp ona daha çok sıkı vasiyetlerini yaptı. Ebu Talib’e o kadar sıkı vasiyetler yaptı ki. Kendi oğullarına bundan önce don giydirme. Giymenizde, yemenizde en önce işte bu Muham-med sallallahu aleyhi vesellemi doyurun. Önce bunu giydirin. Her hususta bunun her ihtiyacını sizin ihtiyacınızdan önce tutmayı adet edin ve muhafazasına dikkatle çalışınız. Diye vasiyet yaptı.

Ebu Talib babasının vasiyetlerini seve seve kabul edip Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem Efendimizin elinden tutup kendi evine götürdü. Dedesi Abdulmuttalib’te kendi evinde ecel saati ile vefat edip öldü. İki dünyanın serveri Hatemül Enbiya olan Sevgili peygam-berimiz Muhammed Mustafa sallallahu aleyhi ve sellem ana karnında yedi aylık olunca babası Abdullah vefat etti. Babadan yetim kaldı. Dünya yüzüne gelince beş altı yaşına girince annesi Amine validemiz vefat etti. Anneden de yetim kaldı. Dedesi Abdulmuttalib yanına götürdü. Onun idaresi altında sekiz yaşına girince dedesi Abdul-muttalib’te vefat etti. Sekiz yaşında da dededen yetim kaldı. Fakat kendisini seve seve nurundan halk eden yüce Rabbısı kendine her zaman kâfi idi.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>