canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

AYIN İKİYE BÖLÜNME MUCİZESİ - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

AYIN İKİYE BÖLÜNME MUCİZESİ

 

Bizim Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Efendimize kâfirler dedilerki. Evvelki peygamberler. Hep mucize gösterdiler, sende bize bir mucizat gösterki, hiç akla fikre sığmayan bir şey olsun. Söyleyin dedi. Allah’u Teâlâ Hazretlerinin yapamayacağı bir şey yoktur.

Dediler ki, bir gün tayin edelim. O gün hepimiz berrak açık ha-vada ayın onbeşinci gününde sahraya çıkalım meydana, sahaya çıkalım. Gece ayın berrak ışığında, hava karanlık olsun. Yani göz gözü görmez karanlık olsun. Bu bittikten sonra biz sana deriz, sen ondan sonra dua et karanlık açılsın rüzgâr olsun. Hiç rüzgâr olmayan zamanda rüzgâr olsun, ondan sonra geri ayı indir. Ay gelsin, sana şehadet etsin. O zaman sana iman edeceğiz dediler. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem hazretleri dediki.

Rabbımın yapamayacağı bir şey yoktur. Ayı küçültür indirir dedi. O günü tayin ettiler ayın onbeşinci gecesinde berrak havada çıktılar. Ne rüzgâr var, ne karanlık var. Ayın süt gibi aydınlığı, orası hattı istivanın altı olduğu için, ayın kuvveti daha fazla, ziyade parlak olur. O zaman dedilerki.

Ya Muhammed şimdi dua et bakalım karanlık olsun o zaman Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz Hazretleri diyorki.

Ey benî Haşim olanlar, ey benim akrabam olanlar, bana ina-nanlar, yanıma toplanın, etrafıma toplanın birbirlerinizi kayıp etmeyin.

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Hazretleri bunları yanına çağırıp toplamaya başlayınca, kâfirler elini vurup gülüşmeye başladılar, karanlık yok, bir şey yok, şimdiden adamlarını yanına çağırıyor, sanki karanlık olacakmış diye gülüşmeye başladılar.

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Hazretleri onlara diyorki, birbirinizden tutun ayrılmayın. Elini kaldırıp dua yapıyor, Ya Rabbi bir karanlık ver. Karanlığı verince o kadar karanlık oluyorki, kimse kimsenin gözüne dürtse göreceği yok. Aman öldük ya Muhammed, aman kaldık ya Muhammed, bar bar bağırıyorlar.

Dediğiniz oldumu, olmadımı? İtirazınız varmı.

Aman dua et de geri açılsın dediler. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem hazretleri dua etti. Karanlık açıldı. Aydınlık oldu.

Dua ettiki, ya Rabbi bir rüzgâr ver. Yine akrabalarına dediki, birbirinize sarılın, birbirinizden ayrılmayın. Bir rüzgâr çıktı. İnsanı Ata vuruyor. Atları insanlara vuruyor. İnsanları yere çalıyor. Aman ya Muhammed öldük kaldık bar bar bağırıyorlar.

O zaman Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem hazretleri tekrar dua ediyor. O rüzgar duruyor. Durduktan sonra Ay’a parmağı ile işaret yapıyor. Ey ay gel benim Peygamberliğime şehadet et. O zaman Ay havada Cenab-ı Hak’kın emriyle küçülüyor, küçülürken, küçülürken geliyor iki parçaya ayrılıyor. Parmağı ile vurduğu için iki parçaya ayrılıyor. Biri Ebu Gubeys dağına, biri de onun karşısındaki dağa iniyor.

Orda, Eşhedü enla ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resuluhü. Bir Allah’a şehadet ederimki Allah birdir. Al-lah’tan başka Allah yoktur. Muhammed Allah’ın resulüdür. Muham-med Resulullahtır. Kur’anı Kerim’de derki.

وَانْشَقَّ الْقَمَرُ

Yani, “Ay iki şak oldu.”[1]

İnanmıyanın dini gider. İmanı gider. Kendi kâfir olur. Hanımı boş olur. Şakkı kamer bakınız (Kamer suresi 1’den 3’e kadar bakılsın.)

Bu ay bu kadar muazzam, büyük olan ay nasıl küçüldüde geldi, böyle şehadet etti. Bunu akıl nasıl kabul eder. Mantık nasıl kabul eder. Bu mantığa sığarmı, akla sığarmı, ancak imana sığar. İnan-maktan başka çare yok. Öylelikle Peygamberimiz (s.a. v.)’ in Resu-lullah olduğunu, Hak Peygamber olduğunu, bütün herkese lisanı fesih, güzel bir lisan, fesih lisan ile söyledi. Ondan sonra ay geri yerine gitti.

Pürnur olup geldi âleme onun vasfı ne dile sığar ne kaleme

 


[1] Kamer Suresi, 54/1.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>