canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

KURT’UN LİSANA GELİP KONUŞMASI - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

KURT’UN LİSANA GELİP KONUŞMASI

 

Yine sevgili Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz Mekke’den Medine’ye hicret ettikten sonra O’nun gıyabına dağdaki canavarlar, kurtlar, kuşlarda şehadet getirip tastik ediyorlardı. Bir tanesi şöyle ki:

Mekke çevresinde koyun yayan bir çobanın koyunlarına bir kurt hücumla saldırma hareketine geçince çoban hemen gayretle elindeki deynek ile koyunları acele tarafından Beytullah’ın avlusuna kovala-yarak avluya soktu. Sebebi orası Beytullah’ın olduğu yer emin bir bölge orda adam öldürme, haksızlıklar yasak olduğunu bildiği için, emin olan Beytullah’ın avlusuna koyunları sokunca kurt beytullahın dış kapısına kadar geldi. Beytullah’ın avlusunda kâfirlerde toplanır eğlence yaparlar idi. bu sırada kurt kuyruğunu kıvırdı. Altına alıp kuyruk üzerine oturup lisana gelip çobana:

Ey çoban benim rızkıma mani oldun. Bu koyunların bir tanesi benim rızkım idi. Sen benim rızkıma mani oldun diye dile gelip sokranmaya başlayınca Beytullah avlusundaki küffar toplumu bu halı müşahede edip kurt’un kuyruğunu kıvırıp altına alıp oturup lisana geldi ve çobana tehditlerle bu kelamları sarf edince Beytullah avlusundaki müşrikler hep birden kurt’tan yana dönüp bakışarak Ebu Süfyan[1] sair ensarları nasıl bir acaip, nasıl bir hayret şu kurt’un söylediği kelamlarla bakınız. Deyince kurt bunlara cevap olarak:

Ben bir hayvanım sizin gibi insan değilim benim bu konuş-tuklarım hayret değil ancak sizlerin halınız acayip hayrettir ki Hazreti Muhammed aleyhisselam’ı Mekke’den hicret edip muhâcir yaptınız. Sizlerin hallarınız hayret değil de benim konuştuklarım mı hayret?

Ben bir yırtıcı hayvan olduğum halda Hz. Muhammed’i tasdik etmişim. Sizler küfre inada düşerek, sizin hayâtınızı kurtarıcı olan Hz. Muhammed aleyhisselam’a neler yaptınız. Düşünün en sonu Mek-ke’den muhâcir olup gitmesine sebep oldunuz. İşte sizin hallarınız hayrettir. Kurttan bu cevapları dikkatle dinleyen Ebu Süfyan yüksek sesle orda ki küffar kalabalığına dikkatli olunuz ha bu kurt’un böyle konuşmalarını halını sakınınız kimseye söylemeyiniz diye sıkı tenbihler yaptı.

 


[1] O zaman Müslüman olmamıştı.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>