Namazda Okuduğumuz Salavatta İbrahim aleyhisselam’ın İsminin Geçmesindeki Hikmet - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

 

Namazda Okuduğumuz Salavatta İbrahim aleyhisselam’ın İsminin Geçmesindeki Hikmet

 

İbrahim aleyhisselam altıncı semaya kadar çıkmış oldu. Cenab-ı Hak Teâlâ Hazretleri ya Halilim bir arzu isteğin var mı? Sorusuna:

اَللّٰهُمَّ صَلِّى عَلٰى سَيِّدِنَا مُحَمّدٍ وَعَلٰى آلِ سَيِّدِنَا مُحَمَّدْ

Allahümme Salli Ala Seyidana Muhammedin ve alâ âli Seyyidinâ Muhammed

Yani, Ey Allah’ım Senin Sevgili Habibin olan bizim zürriyeti-mizden gelen iki cihanın sultanı olan Muhamed’in üzerine rahmetinle, in’am ihsanınla, şefkatınla kavuşup muhafaza eyle ya Rabbi. Ve O’nun âli evlatlarını, ümmetini de aynen o şekilde lütfunla ihsan eyleyip muhafaza eyle ya Rabbi.

Bu dua bu konuları Peygamber efendimiz dünyaya gelip ceddi olan İbrahim aleyhisselam’ın hem zahir hem batınan ne kadar insanların üzerine esirgemesi var ne kadar duasında cömertliği oldu-ğunu anlayınca bizim sevgili peygamberimizde mi’raçta Cenab-ı Hak’kın ya Habibim ceddin İbrahim aleyhisselam’a bir arzu isteğin varmı? Deyince, arzu isteklerini açığa çıkarıp sana, âli evladına, ümmetine hem dua hem selam eyledi. Deyince Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem

كَمَا صَلَّيْتَ عَلٰى إِبْرَاه۪يمَ وَعَلٰى آلِ إِبْرَاه۪يمَ إِنَّكَ حَم۪يدٌ مَج۪يدٌ

Kemâ salleyte alâ İbrâhime ve alâ âli İbrâhîme inneke hamîdün mecid.

Ceddim İbrahim aleyhisselam’ın bana ve âli evladıma dua eylediği gibi Sen de ya Rabbi. Hem bana hem ümmetime hem de ceddim olan İbrahim aleyhisselam’a ve O’nun âli evlatlarına selamınla rahmetinle ihsanınla kavuş ya Rabbi, diye duada bulundular. İşte namazda ettahiyatiden sonra okuduğumuz salli bârik salavatlarında böyle hikmetler var.

Bu konuda düşünerek bir hisse almak isteyenlere büyük bir ibret hikmet vardır ki bizler de O büyüklerimiz, Cenab-ı Hak’kın Halilim ve Habibim dediği peygamberleri biri birine ve biri birinin âli evlatlarına dua yaptıkları gibi, geride kalan gelen din kardaşlarımıza da birbir-lerimizede arkadan, gıyaben onların her türlü dalaletten kurtulup, selamete çıkmaları Cenab-ı Allah’ın lütfu ihsanına, şefkat merha-metine kavuşmaları için her türlü fitne, nefis şeytandan ve imansız-ların şerrinden, mekrinden kurtulmaları için devamlı dua edip duada bulunmalarımız icap eder. Bu şekilde gıyaben, cidden yapılan duayı Cenab-ı Hak kabul edip geri red etmeyeceğine hadisi şerif sabittir. Böyle ciddi olarak huzuru kalb ile birbirlerimize duacı olursak inşeallah Cenab-ı Hak da biz birbirlerimize acıdığımız için O’da, dua yapanı da, yapılanıda inşeallah afv edip sıkıntıları def edip her ikisindende razı olur inşeallahu Teâlâ.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>