canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

VEDA HACCI - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

 

VEDA HACCI

 

Medine’den Hareket:

İslâmiyet, bütün Arabistan yarımadası’na yayılmıştı. Mekke fetholunmuş, Kâbe putlardan temizlenmiş, Tevhid Dini yerleşmişti. 10’uncu Hicri yılın Zilka’de ayında, Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz’in hacca gideceği duyuruldu. O’nunla haccetmek isteyenler hazırlandılar. Zilka’de’nin 25’inci Cumartesi günü Peygam-berimiz sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz, ihrama girdi ve öğle namazını kıldıktan sonra Mekke’ye hareket edildi. Mekke’ye vardı-ğında hac merâsimini ifâya başladılar. Bu sene hacca gelenler çoktu. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz Arafat’ta 124.000 hacıya hitaben meşhur hutbesini irad buyurdu ki buna “Veda Haccı Hutbesi” denir. Artık câhiliyet devri tamamen kapanmış, yeni aydınlık bir devir açılmıştı. Din tamamlanmış, insanlar nimetin en mükemmeline kavuşmuşlardı. O da İslam nimeti idi.

Veda Hutbesinde Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz eski cahiliyet adetlerini ayaklarının altına alıp çiğniyor, kan davalarını ribacılığı kaldırıyordu. İnsanları mutlu hayata kavuşturacak temelleri bildiriyor, cemiyete huzur verecek alie haklarını açıklıyor, insanların eşitliğini bildiriyor, can ve mal emniyetini sağlayacak esas-ları ilân ediyordu. Bu hutbedeki hükümler “Hukuk-i Beşer Beyan-nâmesi”, “İnsan Hakları Evrensel Beyannâme”lerinden çok önce insanların haklarını korumuştur. Bu hutbeden sonra şu meâldeki âyet-i kerime nâzil oldu.

“Bugün sizin dininizi kemâle erdirdim, size verdiğim nimetleri tamamladım ve size din olarak Müslümanlığı (verip ondan) hoşnut oldum.” (Mâide: 3)

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>