canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

SALÂT-I NARİYE - (İzharu'l-Fedaili Nebiyyina Muhammedin Sallallahu Teala aleyhi Vesellem)

 

SALÂT-I NARİYE

 

اَللّٰهُمَّ صَلِّ صَلٰاةً كَامِلَةً وَسَلِّمْ سَلٰامًا تَامًّا، عَلٰى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍۨ الَّذ۪ي تَنْحَلُّ بِهِ الْعُقَدُ، وَتَنْفَرِجُ بِهِ الْكُرَبُ، وَتُقْضٰي بِهِ الْحَوٰٓائِجُ، وَتُنَالُ بِهِ الرَّغٰٓائِبُ، وَحُسْنُ الْخَوَاتِمِ وَيُسْتَسْقٰي الْغَمَامُ بِوَجْهِهِ الْكَر۪يمِ وَعَلٰى اٰلِه۪ وَصَحْبِه۪ ف۪ي كُلِّ لَمْحَةٍ وَنَفَسٍ بِعَدَدِ كُلِّ مَعْلُومٍ لَكَ

Allâhümme salli salâten kâmileten vesellim selâmen tâmmen alâ seyyidina muhammedinillezi tenhallü bihil ukadü veten fericü bihil kürabu vetukdâ bihil havâicu ve tunâlü bihir reğâibu ve hüsnül havâtimi ve yüstesgal ğa-âmu bi vechihil kerimi ve alâ âlihi ve sahbihi fi külli lemhatin ve nefesin bi adadi külli ma'lümin leke.

 

اَللّٰهُمَّ صَلِّ

“Ey Allah’ım Sen O Habibin Muhammed’in üzerine kavuş, صَلاَةً كَامِلَةً öyle kavuşmakla kavuş ki Muhammed’in üzerine sen vasıl ol-kavuş, ya Rabbi kâmil bir salât olsun.

وَسَلِّمْ سَلٰامًا تَامًّا

Sen selamet ver Muhammed sallallahu aleyhi vesellemin üzerine ya Rabbi O’nun ümmetinin üzerine selamet ver. سَلٰامًا تَامًّا

Öyle bir selamet olsun ki tam bir selamet olsun. Her hususta hem bu dünyada hem ahirette hertürlü korktuklarından hertürlü korkulacak şeylerden selamete çıksınlar.

  عَلٰى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍۨ

Bizim seyyidimiz-ulumuz, peygamberimiz nebiyi zişanımız olan sevgilimiz Muhammed Mustafa sallallahu aleyhi vesellemin üzerine olsun.

 مُحَمَّدٍۨ الَّذ۪ي تَنْحَلُّ بِهِ الْعُقَدُ

O Muhammed öyle bir Muhammeddir ki ya Rabbi sen O’nunla bütün müşkülleri halledersin. Bütün güçlükleri O’nunla selamete çıkarırsın. Bütün güçlüklerden bizi kurtarırsın ve O’nun üzerine getirilen salâvatlar hürmetine bütün sıkıntıları kaldırır def edersin ya Rabbi.

 اَلَّذ۪ي تَنْحَلُّ بِهِ الْعُقَدُ 

Bütün güçlükler O Muhammed sallalahu aleyhi vesellem hazretlerinin üzerine getirilen salâvatı şerifeyle bütün güçlükler halledilir.

وَتَنْفَرِجُ بِهِ الْكُرَبُ

Bütün sıkıntılar, dertler, belalar, kederler, elemler öyle bir Muhammed ki O’nunla giderilir. O Muhammed sallallahu aleyhi vesellem üzerine sıdk ile salâvatı şerife getiren kimsenin bütün derdi, ğamı, elemi, kederi, sıkıntısı nesi varsa gider.

وَتُقْضٰي بِهِ الْحَوٰٓائِجُ

Ya Rabbi O Muhammed öyle bir Muhammedd’ir ki O’nunla sen bütün havaici asliyemizi temin edersin. Yani, yeryüzünde insanların, hayvanların, bütün kâinattaki bulunan canlı mahlûkatın hepsinin yiyeceklerini, içeceklerini O Muhammed yüzü hürmetine ve O’na getirilen salâvatlar hürmetine sen temin edersin ya Rabbi.

 وَتُقْضٰي بِهِ الْحَوٰٓائِجُ   

Bütün bizim havaici asliyemizi, erzakımızı, yiyeceğimiz, içeceğimiz, malımız. nimetimiz hepsi O Muhammed’le gelir dünyaya. O’nunla bize Cenab-ı Hak gönderir. Öyle bir Muhammed ki O’nun üzerine salâvatı şerife getirilirse her hangi diyarda hangi memlekette salâvatı şerife O’nun üzerine getirenler çok ise o memlekette bolluk olur. O memlekette yağmur çok yağar susuzluk çekmez. O memleket kıtlık görmez. O memlekette bolluk olur.

وَتُنَالُ بِهِ الرَّغٰٓائِبُ  

Ya Rabb’i öyle bir Muhammed ki o Muhammed’in ruhaniyetine teveccüh etmekle bütün ehli ibadet olan kimseler sana nail olur.  وَتُنَالُ بِهِ الرَّغٰٓائِبُ   budur.

وَحُسْنُ الْخَوَاتِمِ

Her kim Muhammed sallalahu Teâlâ aleyhi vesellemin üzerine salâvatı şerifeyi çok getirirse o kimse ölürken imanla gider hüsnü hatimeyle gider. İman selamete çıkar.

وَيُسْتَسْقٰي الْغَمَامُ بِوَجْهِهِ الْكَر۪يمِ 

Havanın yüzünde ki durupta yürüyen bulutlara suları yükleyip münasip gördüğün yerlere bulutlara sakkalık yaptırırsın ya Rabbi O’nun yüzü hürmetine.

Peygamberimizi böyle bilmeliyiz kardaşım. Şaşkınların, sapkınların, azgınların türlü türlü ifsadatlarına uymamalıyız. İmanımızı itikadımızı kuvvetli tutmalıyız. Elhamdülillah, yüzbinlerce şükür olsun ki biz O’na ümmetiz.

وَعَلٰى اٰلِه۪ وَصَحْبِه۪ ف۪ي كُلِّ لَمْحَةٍ  

O’nun âline, ashabına her göz açıp yumuldukça salatu selam olsun. Allah’ın rahmeti onlara olsun ki 

وَنَفَسٍ بِعَدَدِ كُلِّ مَعْلُومٍ لَكَ

Ya Rabbi senin indinde yarattığın sana malum olan mahlûkatın hepsinin göz açıp kapatmasının âdetince salât ile selam olsun.  وَنَفَسٍ indi ilahiyende yaratmış olduğun sana malum olan mahlûkatın nefes alıp vermelerinin sayısınca salat ile selam olsun. Sana malum olan belli olan ne kadar sayılar varsa sayısınca O’nun, âlinin ve ashabının üzerine salât selam olsun.

 

Bu salâvatı şerifeyi din düşmanlarıyla harp zamanlarında ve yağmur yağmayıp yeryüzünde kuraklıklar olduğu zamanlarda ve mühim sıkıntıların def’i için, müşküllerin halli için, huzuru kalb, tazimle, sevgiyle bu salâvatı şerifeyi 4444 adet çekilir ise O’nun yüzü suyu hürmetine, harplerde muzafferiyatlar olup düşman üzerine galip olunur. İnşeallahu Teâlâ ve su ve yağmur kısıklığı olmaz inşaallahu Teâlâ.

Bu salâvatı şerifeyi çekme kolaylık imkânları, bu 4444 âdeti her adam tek başına çekme zor olur, çekemezler ise toplu cemeat olur ise bir tanesi güzel okuyabilen kimse önceden cemeatın sayısına göre hesab olunur. Hesap yapıldıktan sonra bir tane güzel okuyanlardan euzu besmele ile sesli olarak bir kimse okumaya ağır ağır başlar, toplum cemaatte onu arkadan takip ederler. Sonunda dua da yapılır.[1]

 


[1] İmam-ı Kurtubi Tezkire

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>