canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

EN MAKBUL NAMAZLAR - (İzharu'l-Fedaili Nebiyyina Muhammedin Sallallahu Teala aleyhi Vesellem)

EN MAKBUL NAMAZLAR

 

1- Salâtı Fiili 2- Salâtı Şuhudi 3- Salâtı Hakiki 4- Salâtı Daimi

Salâtı Fiili: Yani, bedenen yatar kalkar ama kalbinde namazın huzurunu bulamaz buna salâtı fiili derler yani bedenen yönünü kıbleye dönüyor ama kalb başka taraflarda belki okuduğu duaların farkında bile değil bu namazda manen kalp tatmin olup feyiz (manevi tat lezzet) alamadığından fiili bir namaz oluyor.

Salâtı Şuhudi: Namazda huzur bulur amma bir feyiz bir cezbeyi ilahi elde edemez. Amma hakkı hazır bilerek kılar, huzur ile kılar. Bir muhabbet, bir aşk bir feyz alamaz.

Salâtı Hakiki: Namazı feyzi ilahi, aşk, muhabbetle kılar. Namazda türlü türlü haller zuhur eder bu namaz sahibini Hakk’a vasıl eder buna salâtı hakiki derler.

Salâtı Daimi: Bu namaz öyle bir namaz ki bir namazı kılınca öbür namaza kadar lezzeti, aşkı, muhabbeti, huzuru, cezbesi gitmez. Birinci vakti kılınca ikinci vaktin gelmesini düşünür bekler. O kimse daimi surette namaz kılıyormuş gibi ecir sevabı alır. Daima namazda gibi kalbi huzurda olur yüzü halk ile özü Hak ile olur bu namaza salâtı daimi derler.

Şu hadis-i şerifi de buraya ilave edelim. İmam Gazali Hazretlerinin kitabından;

لاَ يَنْظُرَ اللّٰهُ اِلٰى صَلٰاةٍ لٰا يُحَضِّرُ الرَّجُلُ ف۪يهَا قَلْبَهُ مَعَ بَدَنِه۪

Hadisi şerifin meali: Yani, “bir kimse namaz kılarken kalb ile bedenini birlikte hazır bulundurmadığı namazına, Cenab-ı Hak iltifat etmez.”[1]

Bu hadisin mealine göre mümkün mertebe dağılan kalbi hayallar üzerinde durmayıp daima kalbi huzuru Allah’a getirip daima huzuru Allah’ta tutmak lazım geliyor.

Cenâb-ı Hak bu hususlarda yardımcımız olsun ki kalbde başka endişe hayaller bizi Cenâb-ı Hakk’tan kendisinin yardımı ile hiç bir şeyler bizleri kendinden uzaklaştırmasın. Kalblerimizi Hakk’tan gayriler ile meşgul olmaktan Cenâb-ı Hak koruyup cümlemize yardımcımız olsun. Habibinin hürmetine. Âmin.

 


[1] İmamı Gazali İhyai Ulumi-d-Din.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>