canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

SEVGİLİ PEYGAMBERİMİZ sallallahu aleyhi vesellem EFENDİMİZİN NURUNUN YARATILMASI - (İzharu'l-Fedaili Nebiyyina Muhammedin Sallallahu Teala aleyhi Vesellem)

SEVGİLİ PEYGAMBERİMİZ sallallahu aleyhi vesellem EFENDİMİZİN NURUNUN YARATILMASI

 

Zuhuru kâinatın madenisin Ya Rasulallah

Rumuzu küntü kenzin mahzenisin Ya Rasulallah

 

Beşeri deynin bu alemkar senin suretle şahsındır

Hakikatta hüviyette değilsin Ya Rasulallah

 

Vücudun cümle mevcüdatı nice cami oldu ise

Dahi ilmin muhit oldu kamusun Ya Rasulallah

 

Dehanın menbaı esrarı ilmi min ledünnidir.

Hakayık ilminin sen mahremisin Ya Rasulallah

 

Ne kim geldi cihana hem dahi her kim geliserdir

İçinde cümlenin ser askerisin Ya Rasulallah

 

Cihan bağında insan bir şecerdir gayriler yaprak

Nebiler meyvedir sen her şeyin özüsün Ya Rasulallah

 

Şefaat kılmazsan varlık Niyazi’yi yok eder idi.

Vücudu rahmetin sen merhemisin Ya Rasulallah

Niyazi MISRI

 

Sevgili peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem efendimizin mübarek isimlerinden biriside Hakîkatü’l-Hakâyık’tır. Bütün hakîkatların hakîkatı demektir. Hılkatı kevneynde cümle mevcudatın hakîkatı O’ndan zuhur etmiştir.

Sahabeler Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve selleme sordular Ya Rasulallah en evvel Allah’u Teâlâ Hazretleri neyi halk etti? Sorularına cevap verdi.

اَوَّلُ مَا خَلَقَ اللّٰهُ نُورِى

Yani, ‘Cenab-ı Allah’u Teâlâ, en evvel Benim nurumu halk eyledi’[1] buyurdular.

Yine İmam Abdürrezzak’ın Cabir bin Abdullah radıyallahu anhumadan sahih sened ile rivayet ettiği hadisi şerifte:

يَا رَسُولَ اللّٰهِ بِاَب۪ى اَنْتَ وَاُمّ۪ى اَخْبَرَن۪ى عَنْ اَوَّلَ شَيْئٍ خَلَقَهُ اللّٰهُ تَعَالٰى قَبْلَ الْأَشْيٰٓاءِ

Yani “Ya Rasulullah anam babam Sana feda olsunlar Cenab-ı Hak her şeyden önce hangi nesneyi halk etmiştir”? Diyerek sorunca, Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki:

يَا جَابِرْ اِنَّ اللّٰهَ تَعَلٰى خَلَقَ قَبْلَ الْاَشْيٰٓاءِ نُورٌ نَبِيِّكَ مِنْ نُورِهِ الْحَد۪يثِ

Yani, “Ya Cabir, muhakkak Allah’u Teâlâ Hazretleri her şeyden evvel sizin Nebi’nizin, Peygamberinizin nurunu bizzat kendi nuru ilahiyesinden halk eyledi”[2] deyi buyurduğu rivayet olunmuştur.

Ve yine ibni Merzuk’un Ali ibni Hüseyin’den onun dahi babasından onun da ceddinden eylediği rivayetinde Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellemin

كُنْتُ نُورًا بَيْنَ يَدَىْ رَبّ۪ى قَبْلَ آدَمَ بِاَرْبَعَةِ عَشْرَ اَلْفِ عَامٍ

Yani “Ben Âdem’i Safiyullah halk olunmazdan on dört bin sene evvel indi İlahiye de bir nur idim”[3] deyi buyurduğu haber verilmiştir.

Ve Allah’u Teâlâ Hazretlerinin Âdem’i Safiyullahı vesair bütün enbiya-i kiram salavatullahi veselamühü alâ nebiyyine ve aleyhim ecmain hazretlerini yani bunların bütün hepsini Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellemin nurundan halk buyurduğu eser ve haberde varid olunmuştur.[4]

 


[1] Siretü Halebî İnsanu’l-Uyun c.1.s.175. (Mısır), Ferâİdü’l-Fevâid fi Beyani’l-Akâid s.87 (Osmanlıca baskı), Şerh ve Tercümei Delâili Abdulkadiri Geylani, Rûhu'l-Beyan tefsiri c.2.s.370,  Kettani Mütavatir Hadisler.

[2] Şerh ve tercüme-i delaili Abdulkadir’i Geylani s.200, İmam Kastalani Mevahibi ledüniye c.1. s.7. İmam Abdurrezzak’tan.

[3] Siretü Halebî İnsanu’l-Uyun c.1.s.36 (Mısır), Şerh ve tercüme-i delaili Abdulkadir’i Geylani s.201. İmamı Kastalani Mevahibü ledünniye c.1.s.8 (Osmanlıca baskı)

[4] Şerh ve tercümei delaili Abdulkadir Geylani S:201.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>