canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

PEYGAMBERİMİZ sallallahu aleyhi ve sellemin ANNESİ ÂMİNE HATUNUN VEFATI - (İzharu'l-Fedaili Nebiyyina Muhammedin Sallallahu Teala aleyhi Vesellem)

PEYGAMBERİMİZ sallallahu aleyhi ve sellemin ANNESİ ÂMİNE HATUNUN VEFATI

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem beş altı yaşlarına geldiğinde annesi Âmine Hatun’un Medine’de akrabaları vardı. Hem onları ziyaret etmek hem de yetim yavrusuna yüzün görmek nasip olmadığı babasının mezarını ziyaret ettirmek maksadıyla yavrusunu yanına alarak Medine’ye gitti. Dayıları yanında bir ay kadar misafir kaldılar. Babasının mezarını ziyaret ederken öksüz kalmanın acısı tazelendi.

Misafirlik bitince annesiyle çocuğu, yanlarındaki sadık hizmetçileri Ümmi Eymen olduğu halde Mekke’ye dönmek üzere yola çıktılar. Kızgın çölleri aşarak ata yurduna döneceklerdi. Bir akşam yine ufuktan güneş batarken Medine’nin yirmi üç mil cenûbuna düşen Ebva köyüne geldiler. Geceyi orada geçirdiler. Burada anne hastalandı. Son dakikalarını yaşadığını anladı. Biricik yavrusunu şefkat dolu gözlerle süzdükten sonra öptü öptü parçalanan bağrına basarak analığın bütün duygularıyla onu okşadı. Bütün duygularını O’na vermek istiyordu. Daha ana karnında iken babasını kaybeden bu yavrucak şimdi de anneden mahrum kalacaktı. Âmine Hatunun Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellemin yüzüne bakarak söylediği beytler:

Ey, dehşetli ölüm okundan, Allah'ın yardım ve ihsanıyla 100 deve karşılığında kurtulan zâtın oğlu! Allah, seni azîz ve devamlı kılsın. Rüyada gördüklerime nazaran sen Celâl ve bol ikram sahibi olan Allah tarafından Âdem Oğullarına helâl ve haramı bildirmek üzere peygamber gönderileceksin. Sen, ceddin İbrahim'in teslimiyet ve dinini tamamlamak için gönderileceksin. Allah, seni milletlerle birlikte devam edip gelen putlardan, putperestlikten koruyacak ve alıkoyacaktır.

 

Eskir yeni olan ölür yaşayan.

Tükenir çok olan var mı genç kalan.

Ben de öleceğim tek farkım şudur.

Seni ben doğurdum şerefim budur.

Geride bıraktım hayırlı evlad

Gözümü kapadım içim pek rahat

Benim namım kalır daim dillerde

Senin sevgin yaşar hep gönüllerde

 

Sonra vadesi gelip vefat etti. Babadan yetim anadan öksüz kaldı.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>