canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

PEYGAMBERİMİZ sallallahu aleyhi ve sellem’in DEDESİNİN VEFATI - (İzharu'l-Fedaili Nebiyyina Muhammedin Sallallahu Teala aleyhi Vesellem)

PEYGAMBERİMİZ sallallahu aleyhi ve sellem’in DEDESİNİN VEFATI

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Efendimizin başından geçen konu, ahvallarına Allah’ın izni ile devam olunuyor.

Yaşı sekiz yaşına girince zahirde dedesi Abdulmuttalib’in himayesinde yaşıyor idi. Sekiz yaşında dedesi de hastalandı. Hastalanınca ölüm halı hatırına gelip oğullarını yanına çağırttı. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Efendimizin muhafazası için koruması için ayrı ayrı çok mühim vasiyetler yaptı.

Ebu Leheb’e şöyle dedi: Sen zenginsin fakat kalbinde merhamet yok çocuk yetim, yüreği zaten yaralı. Sen O’nu hoş tutamazsın. Senin kaba muamelenden incinir, üzülür. O’nu sana teslim edemem. Daha sonra oğlu Abbas’a dönüp sen bu işe layıksın fakat ailen kalabalık.

Ebu Talib söze karıştı Babacığım benim servetim az, fakat şefkatim var. Kardeşim Abdullah’ın oğluna bakmayı ben cana minnet bilirim dedi.

Bunun üzerine Ebu Talib’i ileri çağırıp ona daha çok sıkı vasiyetlerini yaptı. Ebu Talib’e o kadar sıkı vasiyetler yaptı ki kendi oğullarına bundan önce don giydirme, giymenizde, yemenizde en önce işte bu Muhammed sallallahu aleyhi ve sellemi doyurun. Önce bunu giydirin. Her hususta bunun her ihtiyacını sizin ihtiyacınızdan önce tutmayı adet edin ve muhafazasına dikkatle çalışınız diye vasiyet yaptı.

Ebu Talib babasının vasiyetlerini seve seve kabul edip Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Efendimizin elinden tutup kendi evine götürdü. Dedesi Abdulmuttalib’te kendi evinde ecel saati ile vefat edip öldü.

İki dünyanın serveri Hatemül Enbiya olan sevgili Peygamberimiz Muhammed Mustafa sallallahu aleyhi ve sellem ana karnında yedi aylık olunca babası Abdullah vefat etti babadan yetim kaldı. Dünya yüzüne gelince beş altı yaşına girince annesi Âmine validemiz vefat etti anneden de yetim kaldı. Dedesi Abdulmuttalib yanına götürdü. Onun idaresi altında sekiz yaşına girince dedesi Abdulmuttalib’te vefat etti sekiz yaşında dededen de yetim kaldı.

Fakat kendisini seve seve nurundan halk eden yüce Rabb’ısı kendine her zaman kâfi idi. O Hafızı mutlak Cenab-ı Hak sevgili habibini düşmanlarının eliyle dahi muhafaza ediyordu.

Çocuk yaşlarında iken sevgili Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem bir keresinde kaybolmuştu. Ebu cehil koyunlarına bakmaktan gelirken sevgili peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem efendimize rast geldi. Rasulullah efendimizi devenin arkasına almak istedi isede deve itaat etmedi. Devenin arkasına bindirmek için ne yaptıysa deve itaat etmedi. Ne zaman ki rasulullah efendimizi alıp ön tarafa oturttu deve itaat etti. İki cihan serverini kucağına alıp getirdi dedesi Abdulmuttalib’e teslim etti.

Ebu cehil, bu ne acaib hal ki devenin arkasına bindirdim deve itaat etmedi. Ne zaman ön tarafa kucağıma aldım deve itaat etti seslenmedi derdi.[1]  

 

 


[1] Hulasatü’l-Beyan fi Tefsiri’l-Kur’an c.15.s.515 (Osmanlıca baskı)

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>