canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

HAZRETİ ÖMER’İN MÜSLÜMAN OLMASI - (İzharu'l-Fedaili Nebiyyina Muhammedin Sallallahu Teala aleyhi Vesellem)

HAZRETİ ÖMER’İN MÜSLÜMAN OLMASI

 

Ebu Cehil başta olmak üzere Mekke’nin müşrik beyleri toplanıp dediler ki:

Bu Muhammed (sallallahu aleyhi vesellem) bizim karşımıza çıkacak. Karşı karşıya gelip bir harb olur ilerde. Bir an evvel bunun bir çaresine bakın.

Hazreti Ömer efendimiz daha o zaman Müslüman olmamış içlerinde o da çok kuvvetli pehlivan dedi ki:

Yahu sizin bu kadar göz önüne alıp endişe ettiğiniz bir yetim Muhammed (sallallahu aleyhi vesellem) değilmi? Oturun siz burada şimdi gideyim kafasını kesip yanınıza geleceğim.

Kalktı öfkeyle eve geldi kılıncını kuşandı peygamber efendimiz sallalahu aleyhi vesellemin hâşâ kafasını kesmeye gidecek. Yolun üstünde bacısı var Müslüman olmuş.

Kadınlar sırlarını açığa çıkaramazlardı. Gizli gizli iman ederlerdi. Gizli gizli Kur’an okurlardı. Hazreti Ömer’in bacısıda iman edenlerden evinde aşk ile Tâhâ suresini okur idi. Kulağına geldi hazreti Ömer’in, Cenab-ı Hakk’ın hidayet nuru kalbine indi.

 

Okur idi hoş avaz ile hazin

Çünkü işitti Ömer anı hemin

 

Dinledi durdu ana kâr eyledi

Put dininden döndü inkâr eyledi

 

Açıldı küfrün kilidi dökülüp

Hem şeyatin bendleri sökülüp

 

Hakk’ın nuru saçıldı gönlüne

Gitti zulmat bedr açıldı gönlüne

 

Bu hal ile kapıyı dövdü. Bacısı baktı ki kapıyı döven kardeşi Ömer. Eyvah dedi titremeye başladı. Bu benim okuduğumu duydu beni öldürmeğe geldi diye. İçeri aldı altına mindel açtı bir yandan da korkuyor beni öldürmeğe geldi diye.

Hazreti Ömer, korkma dedi ben kötü bir niyetle gelmedim. Biraz önce bir şiir mi okuyordun neydi? Bir daha okurmusun? Yemin etti ki sana bir şey yapmayacağım.

İkinci bir euzu besmele ile aşk ile Tâhâ suresini okumaya başlayınca gözlerinden yaş akmaya başladı.

طٰهٰ

Sevgili Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem efendimizin isimlerindendir. “Ey umum ümmetin hidayetini talib olan günahlardan âri Allah’ın kullarını ahkâmına hidayette kılıcı Rasulü Zişan.” Demektir.[1]

   مَآ اَنْزَلْنَا عَلَيْكَ الْقُرْاٰنَ لِتَشْقٰىۙ ﴿﴾ اِلَّا تَذْكِرَةً لِمَنْ يَخْشٰىۙ

Yani, “ey insanların hidayetini taleb ve arzu eden Rasulüm! Biz azimuşşan Kur’an’ı Senin üzerine meşakkat için inzal etmedik. Velâkin kalbinde Allah korkusu olan kimselere nasihat olsun diye inzal ettik.”[2] 

 

تَنْز۪يلًا مِمَّنْ خَلَقَ الْاَرْضَ وَالسَّمٰوَاتِ الْعُلٰىۜ

        “Kur’an; yerleri ve ulviyyetle sıfatlanmış gökleri halk eden yaratan tarafından inzal olunmuştur.”[3]

        Yani, kâfirlerin Kur’an’a iman etmediklerinde senin için keder yoktur. Zira Kur’an şol Vacibu’l-Vücud tarafından inzal olunmuştur ki O Vacibu’l-Vücud yerleri ve ulviyyetle muttasıf gökleri halk etti. Kur’an-ı inzal eden zatı ecelli âlânın azemeti nisbetinde Kur’an’ın azameti ve ulviyyeti olduğundan Kur’an’a taan eden kâfirlerin taanından Kur’an’a bir noksan olmaz ki sana keder arız olsun.

اَلرَّحْمٰنُ عَلَى الْعَرْشِ اسْتَوٰى ﴿﴾ لَهُ مَا فِي السَّمٰوَاتِ وَمَا فِي الْاَرْضِ وَمَا بَيْنَهُمَا وَمَا تَحْتَ الثَّرٰى ﴿﴾

“Rahman Teâlâ arşı azam üzerine ğalebe etti. Zira göklerde ve yerde ve onların arasında ve yerin altında olan mevcudatın kâffesi müstakilen Allah’ındır. Allah’tan ğayrinin hiç birinde tasarrufa iktidarı yoktur. Cümlesinde tasarruf Allah’u Teâlâ’ya mahsustur.” [4]

Şu halde Kur’an’a taan eden kâfirlerin tasarrufu dahi Cenab-ı Hakk’ın kudreti ilahiyesinde olduğundan onların taanından Kur’an’ın ahkâmı halaldar olmaz.   

Bu ayetleri okumaya başlayınca hazreti Ömer radıyallahu anh efendimizin gözlerinden yaş akmaya başladı. İman nuruna gark oldu. Davası iptal oldu kalktı. Değişti her halı.

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi vesellemin yanına gidiyor ama ne niyetle gidiyor artık. Ebu cehil ve tarafları onlarda kafa bekliyorlar.

Hazreti Ömer, peygamber efendimiz sallallahu aleyhi vesellemin olduğu eve yaklaşınca sahabeler korktular.

Ya Rasulallah Ömer geliyor.

Sevgili Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem:

Korkmayın, Ömer kötü niyetle gelmiyor korkmayın buyurdu. Hazreti Ömer geldi Müslüman oldu Müslümanların sayısı kırk oldu.

 

Sıdk ile tahkîk Müslüman oldu ol

Pes Rasulullah elini aldı ol

 

Biat etti ahdu peyman eyledi

Dönmezem ayrık dahi senden dedi

 

Malı mülki ayal uşak hanuman

Hep feda olsun yoluna başu can

 

Yardım edem hem Müslümanlara ben

Ta kıyamet yar olam onlara ben

 

Pes Rasulullah kati şadan olur

Cümle Mü’minler dahi handan olur

 

Hazreti Ömer radıyallahuanh efendimiz Müslümanoluncaya kadar Müslümanlar gizli yerlerde, yer altlarında, mağaralarda ibadet ediyorlardı. Hazreti Ömer efendimiz Müslüman olunca:

 “Müşrikler putlarına aşikâra taparlar. Biz Cenab-ı Hakk’a gizli mi ibadet yapalım? Ya Rasulallah emir verin gidip Harem-i Şerifte açıkta namaz kılalım. Bakalım, bizim namazımıza kim karşı çıkacak? Bize kim mani olacak?” dedi.

Fahri âlem sallallahu aleyhi vesellem efendimiz ve eshabı Kâbe-i şerife varıp namazlarını aşikâre kıldılar. Ondan sonrada her vakit aşikâre namaz kıldılar.[5]

İbni Mesud radıyallahu anh diyor ki:

“Hazreti Ömer İslam namına bir rahmet timsali oldu. Kendisi müslüman olmadan önce Müslümanlar açıkta namaz kılamıyordu.”   


[1] Taha 20/1 Hulasatu’l-Beyan fi Tefsiri’l-Kur’an c.9.s.311, Tefsiru Ruhu’l-Beyan c.4.s.361 (Beyrut)

[2]  Taha 20/2–3

[3] Taha 20/4

[4] Taha 20/5–6

[5] Siretü’n-Nebi 120–126 (Osmanlıca baskı), Şemseddin Sivasi Menakıbı Çehar Yarı Güzin s.99–100

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>