canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

PEYGAMBERİMİZ sallallahu aleyhi vesellemin ANNE-BABASI VE AMCASI EBU TALİB’İ DİRİLTMESİ - (İzharu'l-Fedaili Nebiyyina Muhammedin Sallallahu Teala aleyhi Vesellem)

PEYGAMBERİMİZ sallallahu aleyhi vesellemin ANNE-BABASI VE AMCASI EBU TALİB’İ DİRİLTMESİ

 

İtikat konusu, Cenab-ı Hak dilediği zaman hiçbir işten aciz değil yapamayacığı hiç bir iş yoktur. Delil gösteriliyor.

Mir’atül Haremeyn kitabında Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz buyuruyorki Ben mezara gidip babamı dirilttim iman ettirdim. Anamı dirilttim iman ettirdim. Amcam Ebu Talib ölürken söyledim iman etmedi. Sonradan kabrine gittim, dirilttim, iman ettirdim. İmana getirdim.

Mir’atül Haremeyn kitabında Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellemin sözüne kulak asmayıp işte bilmem şu hurafedir şu hadisi mevzudur deyip bilmem ne diyenler kendi dinini itham etmiştir.

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz buyuruyor ki benim hadisi şerifime iman edenler mü’mindir. Hadisi şerifime inanmayanlar bu mevzudur bu yanlıştır. Şu iyi değildir diyenler benden değildir.

Çünkü İmamı Âzam Efendimizin zamanında beşyüz din üleması toplanmış Halife Mansur’un zamanında dini İslamı temize çıkarmışlar. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in bütün hadislerini toplayıp Kur’an-ı Kerim’deki ayetler ile hepsini karşılaştırıp hadislerin mevzu şu bu dediklerini bırakıp ayeti tutan hadisleri aldılar. Başkalarını almadılar. Mezhebi onun üzerine kurdular. İmanımızda, İtikatımızda ve söylediklerimizde bunun üzerinedir. Kim inkâr edebilir kim inanmayabilir.

Mir’atül Haremeyn kitabı büyük kalın bir kitaptır. Mekke-i Mükerreme’yle Medineyi Münevvere’nin taşını-toprağını, her şeyini halını-ahvalını adım adım ölçmüş, adım adım her şeylerini sayar. Haremeyni Şerifin bütün tarihinden haber verir.

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz neler emretmiş neler söylemiş hep haber veriyor. O kitapta diyor ki ben annemi dirilttim iman ettirdim, benim Peygamberliğime iman etti. Babamı dirilttim. Babam benim Peygamberliğime iman etti. Amcam Ebu Talib’i dirilttim evveli ölürken iman etmedi. Sonradan yüreğim yandı. Çünkü bana çok yardımı oldu idi. Çok iyiliği vardır diye kabrine gittim. Cenab-ı Hakk’a yalvardım dirilttim diyor. Orda şehadet getirip kendisini iman ettirdim.

Bunlara inanmazsak bizim halımız ne olur kardaşım. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz ölüleride diriltti. Bir çocuk getirdiler eli ayağı kurumuş, başka bir yeri yok tuluk gibi bir şey idi. Ayağıda yok, elide yok, bir kız getirdiler Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz elini koydu, sıvadı, okudu kız sapa sağlam kalktı gitti.[1]

Ebû Tâlib'in ehli necattan olmadığını söyleyenlerin görüşleri sahih değildir. Çünkü İmâm-ı Kurtubî, İmâm-ı Sübkî, İmâm-ı Şa'ranî gibi birçok âlim, Ebû Tâlib'in ehli necattan olduğuna hükmettiler. İmâm-ı Suheymi Hazretleride, yukarıdaki âlimler gibi (Hak Teâlâ, Ebû Tâlib'i diriltti. O da imân etti. Müslüman olarak vefat etti.) buyurdu. Ebu Talib’in diriltilerek iman ettiğini İbni Haceri Mekki de Mevlidi Şerifin fazileti ile ilgili yazmış olduğu Ni’metu-l-Kübra kitabında yazmıştır.

Bu zâtlar, ehlisünnetin büyüklerindendir. Herbirinin kavli senettir.

Ebû Tâlib'in diriltilerek iman ettiği Şifa-i şerif şerhinde de vardır. İmâm-ı Süyuti Hz. bu hususta bir kitab yazmış, on iki hadîs âliminin Ebû Tâlib'in imânına hükmettiğini bildirerek:

Bizim de itikadımız budur, buyurmuştur.

Bu bildirdiklerimiz, "Ebû Tâlib küfr üzerine öldü" diyenlerin kavline zıt değildir. Çünkü o öldükten sonra Peygamberimiz Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin Cenab-ı Hakk’a yalvarması münacatı üzerine dirilip iman etmiştir.[2]

 


[1] Mir’atu-l-Haremeyn

[2] Mir’atu-l-Haremeyn 1103–1111, Mir’atü-l-Kâinat, s. 1096–1112.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>