canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

DÖRTLER SIRASI: - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

DÖRTLER SIRASI:

     

صِرَاطَ الَّذ۪ينَ اَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْۙ

 “o doğru yol ki onların üzerine in’am eyledin.”[1]

Cenâb-ı Vacibü’l-Vücud hazretleri kendini seven kendinin gösterdiği yola giden kullarına ne nimetler vermiştir. Şu ayetle delildir.

فَاُو۬لٰٓئِكَ مَعَ الَّذ۪ينَ اَنْعَمَ اللّٰهُ عَلَيْهِمْ مِنَ النَّبِيّ۪نَ وَالصِّدّ۪يق۪ينَ وَالشُّهَدَآءِ وَالصَّالِح۪ينَۚ وَحَسُنَ اُو۬لٰٓئِكَ رَف۪يقًاۜ

“Onlar ki Allahu azimuşşan onlara in’am ve ihsan eyledi. Dört kısım kimselerdir; biri enbiya peygamberler, biri sıddıklar, biri şehidler, biri Salihler. Bunlarla beraber arkadaş olmak ne güzel şeydir.”[2] Allah’ım nasip eylesin âmin.

Bunlar Allahu Teâlâ’nın yolunda her türlü cefalara göğüs gererek gece gündüz nefislerine rahat göstermeyip Allahu Teâlâ’ya sıdk ile çalışmışlardır.

Sadakatleri karşılığı olarak Cenâb-ı Hak Teâlâ bunları çok yüksek makamlara ve yüksek derecelere yetiştirmiştir. Bunlara yakın olanlarada büyük dereceler vermiştir. Bunlar ölmezler, yalınız dünyalarını değişirler.

Bu dördün birincisi peygamberlerdir; Allahu Teâlâ bunları çok sevmiştir. Bunlara Cebrail aleyhisselam ile kitap göndermiştir. Her kim inanmaz ise kâfir olur. Salavatullahi Teâlâ aleyhim ecmain.

Bunlardan ikincisi sıddıklarıdır;

وَالصِّدّ۪يق۪ينَ

Bunlar Cenâb-ı Hak Teâlâ’nın sadık kullarıdır ki bunlarda şeyhklardır, evliyalardır.

Peygamberlerden sonra bunlar çok büyük derece sahibidirler. Çünkü bunlar, bir zaman bir şeyha sırf Allah rızasını tahsil için nice seneler hizmet etmişler, nice zahmetlere Allahu Teâlâ’nın yolunda katlanmışlar, nice imtihanlardan geçmişler.

Hoca efendilerde bazıları var ki bu yola gitmemiş ne olduğundan haberi yoktur. Bu ayetleride düşünmezde bunların işine yani, Allah zikrini çok ettiklerini söz eder ve taan eder. Hâlbuki Allahu Teâlâ ayeti kerimede:

وَحَسُنَ اُو۬لٰٓئِكَ رَف۪يقًاۜ

“onlar arkadaşlık etmek için ne güzeldirler”[3] buyuruyor.

Yine ayeti kerimede:

يَآ اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا اتَّقُوا اللّٰهَ وَكُونُوا مَعَ الصَّادِق۪ينَ

“ey mü’minler Allahu Teâlâ’dan korkunuz ve sadık kullarımla beraber maiyetinde olunuz”[4] deyi buyurmuştur.

Bu beraberlikte, her zaman muhabbetle onun kalbine kalbini yakın tutmakla olur ki sende sadık olasın. Allahu Teâlâ senide sever. Bu hususta Eşref oğlu Rumi hazretleri buyuruyor ki “senin kalbin yanmayan bir lambaya benzer. Onların kalbi yanan bir lambaya benzer. Yanmayan kalbini onların kalbine tutarsan arada ki engelleri atarak yanmayan lambayı yavaş yavaş yanan lambaya yaklaştırdığında lambanın yandığı gibi senin yanmayan kalb lambanı yanan lambaya tutup temas edildiği zaman senin yanmayan lambanda yanar.” 

Bunlarda, üçüncüsü şehidlerdir:

وَالشُّهَدَآءِ

“şehidlerdir” bunlar

جَاهَدُوا ف۪ى سَب۪يلِ اللّٰهِ

         “Allah yolunda cihad edin”[5] ayeti hükmünce Allahu Teâlâ’nın yolunda mallarıyla, canlarıyla çok çalışıp o yolda ölenlerdir.

Bunlarda iki kısımdırlar. Biri küffar elinden şehid olmuştur; küffar elinden şehid olan sırf Allahu Teâlâ’nın dini yolunda din düşmanıyla kâfir ile harbte şehid olmuştur.

Ğaffar elinden şehid olanlarda Allah’ın rıza yolunda nefsiyle şeytanıyla mücahede yolunda çalışıp gece gündüz Allahu Teâlâ’nın zikriyle, sevgisiyle aşk ile yanmış bütün vücudunu, varlığını hayatını dünyasını mahvetmiş şu ayete mazhar olmuştur.

  وَالَّذ۪ينَ اٰمَنُوا اَشَدُّ حُبًّا لِلّٰهِ

“şonlar ki iman ettiler ‘eşeddü’ çok ziyade olarak Allahu Teâlâ’yı severler. Allahu Teâlâ’ya sevgileri çok ziyade olur”[6] buyurmuştur.

  وَالصَّالِح۪ينَۚ

Bunlardan dördüncüsü “salihlerdir.” Bunlar:

اِنَّ الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ كَانَتْ لَهُمْ جَنَّاتُ الْفِرْدَوْسِ نُزُلًاۙ

Ayeti bunların cennetlik olduğunu gösteriyor. Yani “şonlar ki iman eder ameli salih işler onlar için cennetler vardır ve cenneti Firdevs onlarındır.”[7] Şu ayete bak:

فَمَنْ كَانَ يَرْجُوا لِقَآءَ رَبِّه۪ فَلْيَعْمَلْ عَمَلًا صَالِحًا وَلَا يُشْرِكْ بِعِبَادَةِ رَبِّه۪ٓ اَحَدًا

“her kim olursa olsun kendini yaratan Rabb’isinin huzuruna çıkmak O’na kavuşmak ister ise ameli salih yanigüzel halis muhlis sırf Allah için ibadet etsin.”[8]

Birde Allahu Teâlâ’ya ibadet eder iken şuna niyet eyledim, şu işim şöyle olmak için niyet ettim dememek, kabinde Allahu Teâlâ’nın rızasını tahsilden başka bir şey olmaz ise muhakkak muradı Hakk’tır Hakk’ın rızasını bulur.

Amma kim olursa olsun bazı kimselerin itikadı çok kötüdür. Hatta kitaplar yazmışlar ki ezelde ne ise olur. İbadet taat ne fayda verir demişler. Çok fena iftirada bulunmuşlardır. Bütün Kur’an-ı Azimuşşan’ın ayetlerine ve hadisi şeriflere bütün muhaliftir.

     وَعَدَ اللّٰهُ الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِۙ

“Allah’ın vaadi yalınız iman ile güzel ibadet ve taat edenleredir”[9] cennet.

Cehennemde iman ve amel etmeyenleredir. Aşağı oku neler görürsün inşaallahu Teâlâ.

 


[1] Fatiha suresi 1/7

[2] Nisa suresi 4/69

[3] Nisa suresi 4/69

[4] Tevbe Suresi, 9/119.

[5] Bakara suresi 2/218

[6] Bakara suresi 2/165

[7] Kehf suresi 18/107

[8] Kehf suresi 18/110

[9] Maide suresi 5/9

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>