canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellemden Ümmetine Emanet - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellemden Ümmetine Emanet

 

İkinci yedi birinci sıra üçler: Rasulullah sallallahu aleyhi vesellemden ümmetine emanet; bir, kitap yani şeriat, iki, sünnet yani tarikat, üç, el mevalat yani âli evladı Rasul sallallahu aleyhi vesellem.

Kitap, Kur’an ve şeriattır. İmamımız imamı Azam ebu Hanife Numan ibni Sabit’tir rahmetullahi aleyh. O’nun kitap ve sünnetten her ne ihrac eylediyse cümlesi şeriattır cümlesinden evvel lazım olan şeriattır.

Sünnet yani tarikat, imamı Ali’den ve evladından intisapla elden ele gelen Rasulullah sallallahu aleyhi vesellemin kendi işleyip eshabından bazılarına icazetle el verip talim eylediğidir. Hak yoludur. 

El-Mevâlât, evladına muhabbet etmektir.

Şeriatı tutmayan azaba müstahak olur ve azap çeker. Tutar ise sevaba cennete dâhil olur. Tarikatı tutmayan azaba müstahak olmaz lakin tutan Hakk’a vasıl olur. Cemalini görür.

Hadisi şerif:

اَلشَّر۪يعَةُ اَقْوَال۪ى وَالطَّر۪يقَةُ اَفْعَال۪ى وَالْحَق۪يقَةُ حَال۪ى وَالْمَعْرِفَةُ سَرّ۪ى وَذِكْرُ اللّٰهِ اَن۪يس۪ى والصَّلَاةُ قُرَّةُ عَيْن۪ى وَالصَّوْمُ حُجَّت۪ى

Yani; ”Şeriat kavlimdir, tarikat fiilimdir, hakikat halimdir, marifet sırrımdır, zikrullah enisim-gece gündüz eşim ve yoldaşımdır, namaz gözümün nuru, oruç hüccetimdir”[1] buyurdu iki cihan serveri sallallahu aleyhi vesellem.

Piri Tarikat Abdulkadir Geylâni kaddese sırrahu’l-aziz Efendimiz kavsiye-i Geylâniye kitabında şöyle buyurmuştur:

 بَيْنَ النَّاسُوتِ وَالْمَلَكُوتِ فَهُوَ شَر۪يعَةٌ بَيْنَ الْمَلَكُوتِ والْجَبَرُوتِ فَهُوَ طَر۪يقَةٌ بَيْنَ الْجَبَرُوتِ وَاللَّاهُوتِ فَهُوَ الْحَق۪يقَةُ

Yani: “Bu görünen nasut ile melekût arası işte o şeriattır. Melekût ile ceberut arası işte o tarikattır. Ceberut ile Lâhut arası hakikattir” demiştir.

 


[1] Mecmuatü’l-Cevahir, el-Câmiu’l-Usul, Şerh ve Tercüme-i Delâil-i Abdulkadir Geylani s.174

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>