canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Fakirler - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

Fakirler

 

İkinci üçler: Fakirler; Hadisi nebi sallallahu aleyhi vesellem birinci,

اَلْفَقْرُ فَخْرِي

  “fakr ile iftihar eylerim”[1] ikinci 

 اَلْفَقْرُ سَوَادُ الْوَجْهِ فِى الدَّارَيْنِ

“bir fakirlik var ki iki cihanda yüz karasıdır”

Üçüncü,

كَادَ الْفَقْرُ أَنْ يَكُونَ كُفْرًا

“bir fakr daha var ki o fakirlik küfre yakın olur”[2]

اَلْفَقْرُ فَخْرِي

  “fakr ile iftihar eylerim”[3] dediği şudur, gönlünde Hakk’tan gayri olmayıp masivadan gönlünü kurtarmış gönlü muhabbetullah ile dolmuş her ihtiyacını Cenâb-ı Hakk’ın vereceğini bilip istemeğe Allah’tan hayâ eder, yalınız Allah’tan ister. Fakr ile iftihar eylerim dediği en makbul fakirliktir. Tasavvuf ehline göre böyledir. Dünya malından eli boş gönlü masiva ile dolu olan değildir.

اَلْفَقْرُ سَوَادُالْوَجْهِ فِى الدَّارَيْنِ

Dediği yani “bir fakirlik var ki iki cihanda yüz karasıdır” bu fakir ihtiyacını hem Allah’tan ister hem de kuldan ister. İki cihanda yüz karasıdır.   

كَادَ الْفَقْرُ أَنْ يَكُونَ كُفْرًا

Dediği yani “bir fakr daha var ki o fakirlik küfre yakın olur”[4] bu fakir ihtiyacını yalınız kuldan ister maazallah. Razzaku âlem olan Allah’ı unutupda kuldan ister. Bir günlük yemeği var iken istemek caiz değildir.   

 


[1] Mustafa bin Abdullah Errumiyyü-l-Hanifi Keşfu-z-Zünûn c.1.s.880(Beyrut)

[2] Gazali, İhya, 3/421; Beyhaki Şuabu-l-İman c.5.s.267/6612(Beyrut), Münavi Feyzu-l-Kadir c.3.s.352(Beyrut) Ebu Nuaym Hilyetü’l-Evliya c.3.s.53(Beyrut). Risale-i Kuşeyri s.308 (Beyrut).

[3] Mustafa bin Abdullah Errumiyyü-l-Hanifi Keşfu-z-Zünûn c.1.s.880(Beyrut)

[4] Gazali, İhya, 3/421; Beyhaki Şuabu-l-İman c.5.s.267/6612(Beyrut), Münavi Feyzü’l-Kadir c.3.s.352(Beyrut) Ebu Nuaym Hilyetü-l-Evliya c.3.s.53(Beyrut)

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>