canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Amelin Binası Üçtür - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

Amelin Binası Üçtür

 

İkinci üçler, amelin binası üçtür: birinci tevekkül, ikinci ameli salih, üçüncü edep.

Tevekkül şudur; Allahu Teâlâ hazretlerine her işini, her umurunu ısmarlayıp tevekkülü sağlam ile Allahu Teâlâ’yı vekil etmektir. Rızk için gam yememelidir. Kur’an-ı Kerim’de

فَتَوَكَّلُوٓا اِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِن۪ينَ

Ayetini unutmamalıdır yani “Tevekkül ediniz eğer mü’minseniz”[1] demektir. İbadette istikamet ile tevekkül edip nasıl başlar öyle uşlar.

Ameli salih-ihlâs ile amel şudur; yani, amelden muradı ancak Allah rızası olur. Amel ibadet etmektir. Amali salih dedikleri ibadetine riya ve yahut şeriata yaramaz işler karıştırmayıp hayrı şerri bir birine katmayıp temiz ibadet etmektir. Hayır, şer karışırsa o bina sonunda yıkılır.

Edep şudur; edep hakkı gözler şartıyla tarikat edep üzerine kurulmuştur. Şeriat farz, vacib, sünnet gibi şeyleri tutmayanlar azaba müstahak olurlar. Edebe daha ziyade dikkat edenler Hakk’ın cemaline vuslata nail olur. Adabı Hak, adabı şeriat, adabı rasul, adabı pir, adabı maişet bunlara dikkat lazımdır.

 


[1] Maide suresi 5/23

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>