canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Ahd, İkrar Ehli - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

 

Ahd, İkrar Ehli

 

Üçüncü üçler, ahd, ikrar ehli: eshabı yemin, eshabı şimal, ulaike’l-mukarrebun.

Eshabı yemin şudur; ruhlar yaratıldığında Cenâb-ı Hak vaad ve ahd aldı. “Kâlu belâ”dır. Vaad eylediler Cenâb-ı Hakk’tan gayriyi sevmemek ve Hakk’ı unutmamak için sonra dünyaya gelince üçe ayrıldılar. Eshabı yemin mü’minlerdir.

Eshabı şimal şudur; bunlar kâfirler, münafıklardır. Allah’ı unutanlardır. Cehennem ehlidir. Ezelki vaad ve ahdi ikrarı unuttular. Dünyaya ve hevalarına tabi oldular. Bunlar ehli cehennem oldular. Mü’minler unutmadılar.

Ulaike’l-mukarrebun şudur; onlar mukarrebler demektir. Yani Allah’a yakîn olanlar demektir. Bunlar dünyaya gelince dünyada ezel ki ahdi ikrarı yenileyip bir kâmil elinde tevbe edip evvelki ikrarı burada yerine getirdiler. Sıdk ile çalışıp Allah’a yakîn oldular. İnsanlar böyle üçe ayrıldılar bu ikrar yerini bulur.                  

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>