canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Tevbe-İ Telkın, Usulu Zikirde Caiz Olanlar - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

Tevbe-İ Telkın, Usulu Zikirde Caiz Olanlar

 

Dördüncü üçler: Tevbe-i telkın, usulu zikirde caiz olanlar, sema’ etmek.

Tevbe-i telkın şudur; Bir ehli kâmil elinden tevbe almaktır. Ezel ki ikrarı yenilemek için bir mürşidi kâmilden inabe eylemektir. Cüneydi Bağdadi hazretleri diyor ki ezelde ahdi misakta peygamberlerden Cenâb-ı Hak vaad ve şehadetlerin ikrar olarak ümmetlerinden vaad aldı.

 

Usulu zikir şudur: zikirde caiz olanlar; Beyt söylemek cazidir. Hazreti peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem efendimizin ümmetinde caiz olduğu malumdur. Şairleri ve hâdîleri var idi dört kimse idi. Ebu Bekir ve imamı Ali hazretlerinin beyitleri var idi. zikir esnasında Kur’an okusalar caizdir demiştir. Def çalmakta caizdir.

Sema’ dönmek ve dinlemektir; Kur’an okumak ve dinlemek ile yahut beyit işitmekle gelen bir ızdırapla dönmek, hareket etmektir. Bu esnada def çalmakta şevki artırır.

İmamı Tabarani hazretleri bedirde şehitler mezarında defler çalındığını işittim. Hacca giderken Bedir’e vardım, işittim. İyice dinledim. Oturdum dinledim kalktım dinledim. Yemen canibinden bölük bölük, nöbet nöbet çalındı ve buna şahit oldum dedi.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>