canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Beşinci Üçler - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

Beşinci Üçler

Beşinci üçler, Cenâb-ı Hakk’ın söylemesi: birinci kelamı ilahi, ikinci ilhamı ilahi, üçüncü melek vasıtası iledir. Buna dair ayeti kerime, şura suresi 51.ayet:

وَمَا كَانَ لِبَشَرٍ اَنْ يُكَلِّمَهُ اللّٰهُ اِلَّا وَحْيًا اَوْ مِنْ وَرَآئِ حِجَابٍ اَوْ يُرْسِلَ رَسُولًا فَيُوحِيَ بِاِذْنِه۪ مَا يَشَآءُۜ

Kelamı ilahi; Cenâb-ı Hakk’ın söylemesidir. İnsan o dereceye vasıl olunca Cenâb-ı Hak insanın sırrında harfsiz savtsız söyler. İnsan kendi derununda sırrında harfsiz bilir.

Hadisi kudsi:

 أَنَا سِرُّ اْلاِنْسَانِ وَسِرّ۪ى سِرَّهُ

Yani; “Ben insanların sırrındayım. İnsanlardan zuhur eden sır Benim sırrımdır”[1] buyuruyor.

İlhamı ilahi şudur; kalbe Hak tarafından ilham olur. İlhamı Rabbani derler.

Melek vasıtası ile olan şudur; Peygamberlere söyler dilediği gibi dilediği kuluna söyler.

İlham dört türlüdür: İlhamı Rabbani derler, ilhamı meleki derler, ilhamı nefsanî derler, ilhamı şeytani derler.

Allah’tan olan iham, şeksiz Allah’tan olduğu malum olur. Melekten ziyan olmaz. Nefsanîde nefsin hilesi vardır. İnsanın nefsinin arzusuna muvafık olan nefsin ilhamıdır sakınmalı. Şeytani ilham; kalbi zikirden ve manasından yahut Hakk’tan gafil olduğu bir zamanda ilham eder.

İlhamı Rabbani ne zaman kalbe gelir: O kalp temizlenecek; riya, gösteriş, hırs, temah bunlar kalpte dururken Cenâb-ı Hak o kalbe ilham vermez, ilham etmez.  Ahlaki zemimeler kalpten temizlenince ilham verir, tecelli eder, Cenâb-ı Hak o zaman ilham eder. 

Bir kimse pişireceği pirinç pilavının içindekilerini, pirinçten gayri taşını, toprağını, darısını, daha başka ne var ise hepsini seçip attığı gibi kalbide Hakk’tan başka ne varsa hepsinin sevgisini seçip atılması gibi seçilir atılırsa Cenâb-ı Hak o kalbe ilhamını ve tecelliyetini ihsan eder. 

 


[1] Ruhu'l-Beyan Tefsiri c.3.s.8.(Beyrut), Cevahirü’l-Kur’an.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>