canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Ehli Sülûk Mürid Hali - (Sırru'l-Esrar 1.Cilt)

Ehli Sülûk Mürid Hali

 

Birinci sıra dörtler, ehli sülûk mürid hali: birinci tevbe mürid hali, ikinci intisab teslim şartı üçtür, üçüncü gözyaşı enva-i üçtür, dördüncü işaretleri hali tekmil.

Tevbe şartı dörttür; bir kâmilden el tutup tevbe etmek evvelki günahına pişman olmak, bir dahi işlemeyeceğine niyet, günah ehlinden ahbaplarını terk ve tevbekârlar ile olup kalan ömrünü ibadete sarf etmektir.

Bu şartlar ile her kim tevbe ederse hiç günah işlemeyen kimse gibi olur.

Hadisi şerif:

     اَلتّٰۤائِبُ مِنَ الذَّنْبِ كَمَنْ لَا ذَنْبَ لَهُ

“Günahına tevbe eden, hiç günah işlememiş gibi olur”[1] buyrulmuştur.

Teslim şudur; bir mürşidin elini tutan kimse ölü yuyucu elinde gibi teslim olmalı. İnsan teslimine göre nasip alır. Teslimiyeti az olan az nasip alır çok olan çok alır. Bu yolda teslimdir. Olmaz ise teslim neylesin talim demişlerdir.

Gözyaşı işaretleri üçtür; elden tevbe telkın alıp mürid olan sıdk ile dersine devam ederse birinci gözünün yaşı de tuzlu çorak olup akar. Gayet tuzlu olur. İkinci gözyaşı kekremsi gözü yakar sıcak olur. Üçüncü adeta su gibi ılık olur. Gayri olmaz.

Hali, tekmil işaretleri şudur; Müridin hali işaretleri vardır. Evvela güzel beyitler okuyup güzel haller ile söyleyince zikir etmeyi sever. İkinci ağlaması ziyadeleşir. Yüreğine bir ateş düşer, dostu hatırına getirince burnunun direği sızlar. Üçüncüde dünya gözünden çıkar. Artık tahammülü kalmaz hasta gibi olup ağzının tadı gider.

 


[1] İbn Mace, Zühd (4250)

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>